Facebook Group: 223818501789
ZÁMECKÁ JESKYNĚ (ZÁKLADNÍ INFORMACE) Tisk
Jeskyně Zámecká - Všeobecné
Pondělí, 15 Únor 2010 21:43

Propasťovitá jeskyně na výrazné tektonické poruše SV-JZ pod nádvořím Mikulovského zámku. 300 m n. m., délka cca 100m, denivelace 30 m. (K322 27 13 J00004)

Jeskyně byla objevena v srpnu 2007, kdy se na nádvoří zámku objevil po bouři propad. Vstup byl upraven do skruží. Vstupní kaverna pokračuje cca  7 m dlouhou chodbou do větší prostory, zvané Trůní sál (D 15 m, Š 1,5-2 m, V 6-10m),končící závalem. Před vstupem do Trůního sálu byla odkryta  23 m hluboká propast, končící také závalem. Od závalu pokračuje SV směrem cca 30 m dlouhá chodba Š 0,50-1 m a V 4-10 m, která se na konci neprůlezně zužuje.

Horní části jeskyně jsou převážně suché a stěny jsou pokryty drobnými kalcitovými jehličkami, ve spodních patrech jsou stěny mokré a zabahněné. Dutiny a pukliny ve stěnách jsou vyplněny sintry a drobnými krystalky kalcitu.

Citace: Kolařík J. (2009):    Hromas J. a kol.(2009): Jeskyně

Starší články:

Psali o nás:

Mikulov: Jeskyně pod nádvořím

Frederik Velinský  23.09.2007 11:15

Propadlá dlažba odhalila v srpnu existenci podzemních prostor pod Zámeckým vrchem v jihomoravském Mikulově. Nejedná se o tajnou chodbu, o níž hovoří pověsti, ale o dosud neznámý jeskynní systém. 

Stačila na to jediná bouře a mohutná dešťová přeháňka.
Na druhém zámeckém nádvoří se pohnula země a otevřel se v ní vchod do podzemí. Nebyla to jen nějaká obyčejná díra. Jak zjistili přivolaní jeskyňáři, kteří pronikli až do třicetimetrové hloubky, prostory pod zámkem, kde dnes sídlí mikulovské Regionální muzeum, mají minimálně dvě patra. Je tu malá síň a dvě propasti. Horní patro zdobí kalcitová jehličková výzdoba, v dolním našli speleologové výzdobu krystalickou. Vše nasvědčuje tomu, že podzemní systém je ještě větší. Jeskyňáři se v horizontální rovině dostali až 80 metrů od vchodu a v chodbách narazili například na netopýří trus. Znamená to, že do podzemí musí být ještě nějaký jiný vchod, než je ten čerstvý z nádvoří mikulovského zámku. Minimálně pro netopýra. Existenci druhého vchodu prozrazují občasné závany studeného vzduchu. Na další pátrání si zatím speleologové musí nechat zajít chuť. Díra na nádvoří je značně nestabilní a vstup do podzemí je nutné staticky zajistit, aby nedošlo k závalu.
Zatím se předpokládá, že jeskyně vznikla působením vody - pochopitelně ne naráz. Její výzdoba je podle odborníků podobná výzdobě v jiném jeskynním komplexu Jihomoravského krasu, který se nachází pod nedalekým kopcem Turold.
Podle historiků je prý velmi zajímavé, že o existenci jeskyní pod mikulovským zámkem nemluví žádné historické dokumenty, přestože první roubená stavba stála v těchto místech už na sklonku 11. století a kamenný hrad od počátku století třináctého. O jeskyních asi opravdu nikdo nevěděl a neodhalila je zřejmě ani žádná z mnoha přestaveb, přestože některé z nich byly poměrně velké. Leda že by se jejich existence tajila a svědectví o podzemních prostorách zůstalo dochováno jedině v už zmíněné pověsti o tajné chodbě, která prý vedla ven ze zámku a byla tak široká, že jí mohly projíždět i kočáry, tažené koňmi. Nic podobného však speleologové nenašli.
Ať je to jak chce, vchod do podzemí se z mikulovského zámku alespoň někdy a alespoň trochu otvírat musel, i když si toho třeba nikdo nevšiml. Speleologové totiž v chodbách pod zámkem našli i staré cihly. Snad je tam kdysi spláchla průtrž mračen, podobná té, která v druhé půli srpna připravila mikulovským muzejníkům tak neobvyklé překvapení.

Prameny:
Zpráva ČTK ze 4. září 2007
http://www.rmm.cz

psali o nás:

Aktualizováno Čtvrtek, 23 Květen 2013 21:07
 

Přihlášení